Przedłużanie życia krowy mlecznej jest bardzo cenne
Po okresie przejściowym, który rozpoczyna się trzy tygodnie przed wycieleniem, a kończy się trzy tygodnie po wycieleniu, krowa wchodzi w bardziej spokojny okres. Oczywiście, po tym okresie zmniejsza się też ryzyko problemów zdrowotnych. Przede wszystkich chodzi o to, żeby krowa szybko była gotowa na kolejną inseminację i żeby zakończenie laktacji przebiegło bez problemów.
Zapalenie wymion, palców i racic oraz problemy z płodnością
są odpowiedzialne za 75% brakowania. Zwracanie szczególnej uwagi na zwierzęta narażone na ryzyko zwiększy liczbę krów, które bezproblemowo wejdą w kolejny okres laktacyjny.
Choroby i inne problemy zdrowotne wciąż są realnym zagrożeniem dla zdrowia i wyników zwierzęcia. Do tych najczęstszych zaliczamy ketozę, mastitis, problemy z płodnością, problemy z racicami i palcami racic. W okresie laktacyjnym warto zadbać o uniknięcie tych chorób, o właściwe odżywianie, poprawne funkcjonowanie żwacza i optymalną wydajność karmienia.
Większość krów mlecznych jest brakowana w przeciągu pierwszych dwóch miesięcy laktacji. Zwiększenie liczby laktacji z trzech do pięciu sprawi, że roczne zyski mogą wzrosnąć o około 100 do 150 tys. złotych (zakładając stado wielkości 100 krów).